افزودنی های آب بند بتن

ارسال شده در: مقالات | ۲

آب بندی بتن : آب بندی بتن با روش استفاده از مواد آب بندی بتن(ژل میکرو سیلیس الیافدار)، امری تخصصی و فنی می باشد و نیاز به تجربه بالا و دانش فنی در این زمینه ( آب بندی بتن) دارد. بطور کلی آب بندی سازه های بتنی و همچنین آب بندی بتن در فشار مثبت و منفی نیازمند تسلط و تجربه مستقیم در زمینه آب بندی بتن است.شناسایی نقاط بحرانی سازه بتنی که نیاز به آب بندی دارند، تشخیص نوع و چگونگی استفاده از مواد مخصوص آب بند کننده بتن، بکارگیری نیروهای خبره و … نیازمند تجربه و تخصص بالا است. هر سازه بتنی قبل از آب بندی شرایط خاص خود را دارد و بسته به شرایط و نحوه ساخت و شرایط فعلی و همچنین میزان آبدهی و نشتی سازه بتنی که نیاز به آب بندی دارد، روش اجرا و نوع مواد مصرفی در عملیات آب بندی بتن متفاوت خواهد بود. سیلیس یکی از معروف ترین مواد آب بندی بتن است که نقش مهمی را در چسبندگی و پراکندگی بتن با عملکرد بالا ایفا می کند. پودر سیلیس به صورت نانو سیلیس و میکروسیلیس موجود می باشد؛ که دارای قطرهای به ترتیب ۱/۰ تا ۱ میلیمتر و قطر کمتر از ۱۰۰ نانومتر می باشد. سیلیس به عنوان ماده پر کننده اجزای تشکیل دهنده بتن عمل می کند و به صورت ماده ریزی است که ذرات آن ۵۰ تا ۱۰۰ برابر از ذرات سیمان کوچکتر می باشد. این امر باعث چسبندگی بهتر سیمان و سنگدانه ها شده و در نتیجه بتنی توپر و غیر متخلخل به دست می دهد که در برابر نفوذ آب به داخل بتن مقاومت نشان می دهد. همچنین به دلیل ریز دانه بودن بیش از حد سیلیس و مشکلات و خطرات استفاده از آن برای سلامتی انسان این محصول را می توان به صورت ژل تهیه کرده و مورد استفاده در بتن قرار داد.
افزودنی های روان کننده قادر هستند تا مقدار آب اختلاط را بیش از ۱۲ درصد و برخی از آن ها حتی بیش از ۳۰ درصد کاهش دهند؛ که این موضوع باعث کاهش نسبت آب به سیمان و افزایش سهولت متراکم سازی بتن شده و این مواد به نوبه خود باعث کاهش قطر لوله های مویینه، افزایش وزن مخصوص، تراکم بتن و در نتیجه سبب کاهش نفوذپذیری بتن می شود. این افزودنی با لغزنده کردن سطوح داخلی لوله های مویینه درون بتن به واسطه از میان بردن نفوذ آب از طریق خاصیت اسمزی نفوذپذیری بتن را کاهش و موجب آب بندی بتن می شود. وجود ریزترک هایی که پس از گیرش بتن بر روی سطح آن بوجود می آید؛ می تواند عامل نفوذ آب به داخل بتن گردد. الیاف پلی پروپیلن، به عنوان افزودنی جهت تقویت و مسلح نمودن ملات یا بتن به کار می رود. استفاده از الیاف در بتن با جلوگیری از ریز ترک ها مانع نفوذ آب به داخل بتن شده و به آب بند کردن بتن کمک شایانی می کند. وجود وزن سبک و ساختار ساده الیاف، در افزایش مقاوت بتن نیز تاثیر گذار است. واتر پروف هیدروفوبیک بتن ماده ای مناسب برای تولید بتن با نفوذپذیری بسیار پایین و مناسب جهت مناطق مرطوب و محلول های شیمیایی می¬باشد که برای پوشش مخازن آب شرب، دیوارهای حائل و نگهدارنده، تونل، سد، استخر و حوضچه استفاده می¬شود. همچنین جهت جلوگیری از ایجاد جلبک بر روی سطح بتن و کاهش سرعت کربناتی شدن آن و حفاظت از آرماتورها و افزایش عمر سازه بکار برده می شود.
این ماده حاوی پرکننده خلل و فرج و مواد دافع آب می باشد که طی واکنش با ترکیبات حاصل از هیدراتاسیون سیمان قشری هیدروفوبیک در داخل منافذ و حفره های بتن بوجود می آورد. این قشرها پایدار بوده و نقش دافع آب را در واتر پروف پودری بتن ایفا می کند.
لاتکس ها، ذرات پلیمری توزیع شده در آب به ابعاد ۵ –۵/۰میکرومتر می باشند. این فرآورده مایعی است پلیمری بر پایه آکریلیک که باعث آببندی و افزایش مقاومت چسبندگی و مقاومت خمشی و بالا بردن خواص مکانیکی در ملات سیمانی می شود و در حالت مایع قابل انحلال در آب می باشد؛ اما پس از خشک شدن در آب حل نخواهد شد.

2 Responses

  1. ناصر فرد

    سلام . ببخشید یه گنبد مسجد بتن ریزی کردیم و سیمان زبره و نرمه کشیش هم انجام دادیم ولی باز هم در موقع بارندگی نشتی اب داره لطف کنید ما رو راهنمایی کنید . ممنون . تماس ۰۹۱۷۳۶۴۱۰۵۶

    • شرکت پایاژیک

      سلام و روز بخیر خدمت شما مشتری محترم.لطف کنید چند عکس از فضای گنبد مسجد برامون ارسال کنید تا بتونیم با مواد مناسبی مشکل آب دهی رو حل کنیم.سپاس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *